A tökmagból préselt, értékes, ízletes olajat pedig a legjobb salátaöntetként használni, de akár fagylaltot is ízesíthetünk vele. Legyünk azonban óvatosak: az olaj hevítése roncsolhatja a benne található fitonutrienseket, így a legjobb nyersen fogyasztani. A tökmagot, illetve a tökmagolajat a férfiak egyik legjobb természetes gyógyítójának tartják, mert jótékonyan hat a prosztata, illetve a húgyhólyag egészségére: segíthet a jóindulatú prosztata-megnagyobbodás kezelésében, a betegséggel összefüggő kellemetlen tünetek enyhítésében is. A tökmagnak a cinktartalma is magas, ez pedig nemcsak az immunrendszerünk megfelelő működéséhez, vagy a bőrünk egészségének megőrzéséhez nélkülözhetetlen, de a prosztataproblémák megelőzéséhez is. Azok a férfiak, akik naponta elfogyasztanak egy maréknyi tökmagot vagy egy-két evőkanál tökmagolajat, ritkábban küzdenek éjszakai vizelési ingerrel vagy fájdalmas vizeletürítéssel.
Nemcsak a férfiaknak javasolt azonban a tökmag rágcsálása, mi, nők is nyugodtan fogyaszthatjuk, például akkor, amikor idegesebbnek, feszültebbnek érezzük magukat. A tökmagban ugyanis megtalálható egy triptofán nevű vegyület, melyet a szervezetünk szerotoninná alakít; ez a neurotranszmitter nyugodtabbá, kiegyensúlyozottabbá és vidámabbá tesz.
A tökmagban lévő B-vitaminok és egészséges zsírsavak is hozzájárulhatnak ahhoz, hogy az idegrendszerünk jobban működjön. A triptofán mellett a tökmag és a tökmagolaj melatonint is tartalmaz. Ez a vegyület nélkülözhetetlen az alvás és ébrenlét szabályozásához, vagyis ahhoz, hogy könnyebben elaludjunk, kevesebbszer riadjunk fel és reggel kipihentebben ébredjünk.
A tökmag rendszeres fogyasztása segíthet megelőzni a szív- és érrendszeri problémákat is. A tökmagban található vegyületek, többek között a fitoszterolok kiegyensúlyozóan hatnak a vér koleszterinszintjére (vagyis, csökkentik a “rossz” koleszterin, ugyanakkor növelik a “jó” koleszterin szintjét), ezzel pedig hozzájárulnak ahhoz, hogy a vérerek egészségesek, rugalmasak maradjanak, és a falukon ne alakuljanak ki úgynevezett plakkok, olyan lerakódások, melyek érszűkületet okozhatnak.
A tökmag a vércukorszintet is normalizálja, javíthatja az inzulinválaszt, és a benne található antioxidánsok a káros szabadgyökök okozta károsodásokat is csökkenthetik. A kutatások szerint a tökmagban lévő fitokemikáliák a diabétesszel összefüggő vesekárosodás kockázatát is csökkentik.
A krónikus gyulladásokkal, például reumatoid artritisszel, ízületi problémákkal küzdőknek is jót tehet a tökmag, vagy az abból préselt olaj, mert a fájdalmakat és a kellemetlen tüneteket egyaránt képes enyhíteni. A tökmagolajat ráadásul külsőleg is lehet alkalmazni: naponta két alkalommal óvatosan masszírozzuk át (8-10 percig) az érintett területeket felmelegített tökmagolajjal.