Ha eddig nem tartozott a kedvenceid közé, érdemes megismerned a zeller szervezetünkre gyakorolt hatásait és a véleményed rögtön meg fog változni róla!
Bár a zeller 95%-ban vízből áll, ezenkívül nagyon magas az antioxidáns, az enzim-, a vitamin- és az ásványi anyag tartalma, de bővelkedik rostokban is. Kalória viszont alig található benne, éppen ezért bármennyit ehetsz belőle, nem tudsz bűnt elkövetni vele a fogyókúrád ellen! A zeller Dél-Európából terjedt el, ma többféle változata ismert és termesztett.
Ismert népies neve celler.
Értéke inkább gyökérgumójában rejlik, de a szárát is hasznosítják. A görögök már az ókorban fogyasztották gyógyító erejéért, és ezernyi jó tulajdonsággal ruházták föl. Széles körben elterjedt az a hit is, hogy
a zeller nemivágy-serkentőként hatásos, de ez klinikailag nem bizonyított. Hazánkban a reneszánszban vált konyhakerti növénnyé.
A nagyvilágban három változata terjedt el, hazánkban a gumós fajtát termelik. A halványító és metélő zeller levélnyele 25-45 mg/100g C-vitamint tartalmaz, míg a gumós változatában csak nyomokban lelhető fel ez a típusú vitamin.
A népi gyógyászat szerint még arra is képes, hogy a vesehomokot kihajtsa.
A zeller gyógyhatása akkor érvényesül legjobban, ha
nyers állapotban fogyasztják. A növénynek mind
a gumóját, mind pedig a felső zöld részét hasznosítják. Zöldje a májusi palántázási időszak után folyamatosan szedhető, gumója őszre húsosodik. Felhasználható nyersen salátákhoz, de kiváló fűszerei a különféle főzelékeknek, leveseknek, mártásoknak is. Hús- és tojáspástétomokhoz is jól illik és
fontos szerepet játszik a diétás étkezésben is.